آشنایی با OpenCV

OpenCV :  + و + و + و +
برای آگاهی از نحوه استفاده از OpenCV ابتدا باید مفاهیم زیر را بررسی کنیم:
بینایی کامپوتری (Computer Vision) یا بینایی ماشینی:  بطور کلی یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی است که کامپیوترها را به دیدن اشیاء و درک هوشمند خصوصیات آنها با استفاده از روشهای پردازش تصاویر و ابزارهای یادگیری ماشینی قادر می‌سازد. این کار با بدست آوردن، پردازش، تجزیه و تحلیل و درک تصاویر جهان واقعی توسط ماشین و تبدیل آن به داده‌های عددی و نمادین میسر می‌شود.
OpenCV (Open Source Computer Vision Library): کتابخانه ایست که برای استفاده در عملیات بی‌درنگ در Computer Vision توسط اینتل توسعه پیدا کرده است.
کتابخانه OpenCV توسط C++ نوشته شده است و بطور مستقیم از آن در پروژه‌های .NET نمی‌توان استفاده نمود. بدین منظور یک Wrapper برای NET. به نام EMGUCV وجود دارد که می‌توانید آن را از این لینک دریافت نمایید.
با یک مثال ساده نحوه استفاده از OpenCV را بررسی می‌نماییم. در این مثال می‌خواهیم تصویر چهره را از تصویر اصلی جدا نموده و آن را در یک پنجره WPF نمایش دهیم.
?- ابتدا یک پروژه از نوع wpf ایجا می‌نماییم.
?- پس از اینکه تمام فایل‌های مورد نظر را از لینک بالا دانلود کردیم، تمایی فایل‌های dll و xml را در bin پروژه کپی می‌نماییم. dll‌ها دو نوع می‌باشند. فایل‌های کتابخانه اصلی OpenCV و dll‌های کتابخانه EMGUCV که از نوع .Net می‌باشند. به dll‌های نوع دوم در پروژه Refrence می‌زنیم.


برای این مطلب امکان ارسال نظر وجود ندارد

مطالب مرتبط